Секавец

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Секавец
Секавец is located in Грција
Секавец
Секавец (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Овласт Централна Македонија
Округ Сер
Општина Макиаис
Надморска височина 11
Географска широчина 41° 01' 60"
Географска должина 23° 22' 01"

Секавец (или Сjaкавец, Саковча, Сјакавче) — село во Серско, Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[edit | edit source]

Селото се наоѓа на 20 километри западно од градот Сер и на 17 километри северно од Нигрита, во североисточното подножје на Богданската Планина.

Историja[edit | edit source]

На 28 декември 1926 година селото било преименувано во Ливадохори (грчки: Λιβαδοχώρι).[1]

Економија[edit | edit source]

Демографија[edit | edit source]

Општествени институции[edit | edit source]

Културни и природни знаменитости[edit | edit source]

Редовни настани[edit | edit source]

Личности[edit | edit source]

Култура и спорт[edit | edit source]

Иселеништво[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Sakaftsia -- Livadochori, Institute For Neohellenic Research