Секавец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Секавец
Секавец is located in Грција
Секавец
Секавец (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Област Централна Македонија
Округ Сер
Општина Макиаис
Надморска височина 11
Географска широчина 41° 01' 60"
Географска должина 23° 22' 01"

Секавец (или Сjaкавец, Саковча, Сјакавче) — село во Серско, Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 20 километри западно од градот Сер и на 17 километри северно од Нигрита, во североисточното подножје на Богданската Планина.

Историја[уреди | уреди извор]

На 28 декември 1926 година селото било преименувано во Ливадохори (грчки: Λιβαδοχώρι).[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sakaftsia -- Livadochori, Institute For Neohellenic Research