Пасхалис Цјагас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пасхалис Цјагас
Papapaschalis.JPG
Роден 1873
Секавец, денес Грција
Починал 24 февруари 1907

Пасхалис Цјагас, познат како капетан Андруцос (грчки: Πασχάλης Τσιάγκας, Kαπετάν Ανδρούτσος) бил андартски капетан, деец на грчката вооружена пропаганда и учесник во Борбата за Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Цјагас е роден 1873 година во селото Секавец. Станал свештеник во црквата св. Панелејмон во Сер. По смрта на татко му, исто така деец на грчката вооружена пропаганда, Цјагас почнал со раководење на сопствена андартска чета.

На 24 февруари 1907 година бил предаден и опколен од турскиот аскер. Во борбата која настанал, Цјагас загинал [1].

По Балканските војни новите грчки власти по Цјагас именувале една улица во Сер [2].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Τσιάγκας Α. Πασχάλης (Kαπετάν Ανδρούτσος) (1873-1907)
  2. „Επιτροπής Ονοματοθεσίας Οδών και Πλατειών“. Архивирано од изворникот на 2004-08-09. Посетено на 2011-02-02.