Награди на асоцијацијата на тениските професионалци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Наградите на Асоцијацијата на тениските професионалци или уште познати како АТП награди се тениски награди кои се доделуваат секоја година на играчите кои постигнале најдобри резултати во различни категории.

Играч на годината[уреди | уреди извор]

Година Играч Националност
1975 Артур Еш  САД
1976 Бјерн Борг  Шведска
1977 Бјерн Борг (2)  Шведска
1978 Бјерн Борг (3)  Шведска
1979 Бјерн Борг (4)  Шведска
1980 Бјерн Борг (5)  Шведска
1981 Џон Мекинро  САД
1982 Џими Конорс  САД
1983 Џон Мекинро (2)  САД
1984 Џон Мекинро (3)  САД
1985 Иван Лендл Чешка Чехословачка
1986 Иван Лендл (2) Чешка Чехословачка
1987 Иван Лендл (3) Чешка Чехословачка
1988 Матс Виландер  Шведска
1989 Борис Бекер  Западна Германија
1990 Стефан Едберг  Шведска
1991 Стефан Едберг (2)  Шведска
1992 Џим Куријер  САД
1993 Пит Сампрас  САД
1994 Пит Сампрас (2)  САД
1995 Пит Сампрас (3)  САД
1996 Пит Сампрас (4)  САД
1997 Пит Сампрас (5)  САД
1998 Пит Сампрас (6)  САД
1999 Андре Агаси  САД
2000 Густаво Куертен  Бразил
2001 Лејтон Хјуит Австралија Австралија
2002 Лејтон Хјуит (2) Австралија Австралија
2003 Енди Родик  САД
2004 Роџер Федерер  Швајцарија
2005 Роџер Федерер (2)  Швајцарија
2006 Роџер Федерер (3)  Швајцарија
2007 Роџер Федерер (4)  Швајцарија
2008 Рафаел Надал [1]  Шпанија
2009 Роџер Федерер (5)  Швајцарија
2010 Рафаел Надал (2)  Шпанија
2011 Новак Ѓоковиќ  Србија
2012 Новак Ѓоковиќ (2)  Србија
2013 Рафаел Надал (3)  Шпанија
2014 Новак Ѓоковиќ (3)  Србија
2015 Новак Ѓоковиќ (4)  Србија
2016 Енди Мари  Обединето Кралство
2017 Рафаел Надал (4)  Шпанија

Пар на годината[уреди | уреди извор]

Година Играчи
1987 Шведска Стефан Едберг
Шведска Андерс Јерид
1988 САД Рик Лич
САД Џим Пуг
1989 САД Рик Лич (2)
САД Џим Пуг (2)
1990 ЈАР Питер Олдрич
ЈАР Дени Висер
1991 Австралија Џон Фицџералд
Шведска Андерс Јерид (2)
1992 Австралија Тод Вудбриџ
Австралија Марк Вудфорд
1993 Канада Грант Конел
САД Патрик Галбраит
1994 Холандија Јако Елтинг
Холандија Паул Хархиус
1995 Австралија Тод Вудбриџ (2)
Австралија Марк Вудфорд (2)
1996 Австралија Тод Вудбриџ (3)
Австралија Марк Вудфорд (3)
1997 Австралија Тод Вудбриџ (4)
Австралија Марк Вудфорд (4)
1998 Холандија Јако Елтинг (2)
Холандија Паул Хархуис (2)
1999 Индија Леандер Паес
Индија Махеш Бупати
2000 Австралија Тод Вудбриџ (5)
Австралија Марк Вудфорд (5)
2001 Шведска Јонас Бјеркман
Австралија Тод Вудбриџ (6)
2002 Бахами Марк Ноулс
Канада Даниел Нестор
2003 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
2004 Бахами Марк Ноулс (2)
Канада Даниел Нестор (2)
2005 САД Боб Брајан (2)
САД Мајк Брајан (2)
2006 САД Боб Брајан (3)
САД Мајк Брајан (3)
2007 САД Боб Брајан (4)
САД Мајк Брајан (4)
2008 Србија Ненад Зимоњиќ
Канада Даниел Нестор (3)
2009 САД Боб Брајан (5)
САД Мајк Брајан (5)
2010 САД Боб Брајан (6)
САД Мајк Брајан (6)
2011 САД Боб Брајан (7)
САД Мајк Брајан (7)
2012 САД Боб Брајан (8)
САД Мајк Брајан (8)
2013 САД Боб Брајан (9)
САД Мајк Брајан (9)
2014 САД Боб Брајан (9)
САД Мајк Брајан (10)
2015 Холандија Жан-Жилијен Ројер
Романија Хорија Текау
2016 Обединето Кралство Џејми Мари
Бразил Бруно Соарес
2017 Полска Лукаш Кубот
Бразил Марсело Мело

Играч кој најмногу напредувал[уреди | уреди извор]

Година Играч Националност
1973 Вижаи Амритраж Индија Индија
1974 Гуљелмо Вилас  Аргентина
1975 Витас Герулајтис  САД
1976 Војтек Фибак  Полска
1977 Брајан Готфрид  САД
1978 Џон Мекинро  САД
1979 Виктор Пеки  Парагвај
1981 Иван Лендл Чешка Чехословачка
1982 Питер Мекнамара Австралија Австралија
1983 Џими Ариас  САД
1985 Борис Бекер  Западна Германија
1986 Микаел Пернфорс  Шведска
1987 Петер Лундгрен  Шведска
1988 Андре Агаси  САД
1989 Мајкл Ченг  САД
1990 Пит Сампрас  САД
1991 Џим Куријер  САД
1992 Хенрик Холм  Шведска
1993 Тод Мартин  САД
1994 Евгениј Кафелников  Русија
1995 Томас Енквист  Шведска
1996 Тим Хенман  Обединето Кралство
1997 Патрик Рафтер Австралија Австралија
1998 Андре Агаси (2)  САД
1999 Николас Лапенти  Еквадор
2000 Марат Сафин  Русија
2001 Горан Иванишевиќ  Хрватска
2002 Парадорн Сричапан  Тајланд
2003 Рајнер Шитлер  Германија
2004 Јоаким Јохансон  Шведска
2005 Рафаел Надал  Шпанија
2006 Новак Ѓоковиќ  Србија
2007 Новак Ѓоковиќ (2)  Србија
2008 Жо-Вилфрид Цонга  Франција
2009 Џон Иснер  САД
2010 Андреј Голубев  Казахстан
2011 Алекс Богомолов  САД
2012 Маринко Матошевиќ Австралија Австралија
2013 Пабло Карењо Буста  Шпанија
2014 Роберто Баутиста Ахут  Шпанија
2015 Чунг Хјон  Јужна Кореја
2016 Лука Пуј  Франција
2017 Денис Шаповалов  Канада

Белешка: Во 1980 и 1984, наградата не била доделена.

Најдобар нов играч[уреди | уреди извор]

Година Играч Националност
1990 Фабрис Санторо  Франција
1991 Бајрон Блек Зимбабве Зимбабве
1992 Андреј Медведев  Украина
1993 Патрик Рафтер Австралија Австралија
1994 Алберт Коста  Шпанија
1995 Марк Филипусис Австралија Австралија
1996 Доминик Хрбати  Словачка
1997 Жулијан Алонсо  Шпанија
1998 Марат Сафин  Русија
1999 Хуан Карлос Фереро  Шпанија
2000 Оливие Рохус  Белгија
2001 Енди Родик  САД
2002 Пол-Анри Матје  Франција
2003 Рафаел Надал  Шпанија
2004 Флоријан Мајер  Германија
2005 Гаел Монфис  Франција
2006 Бенјамин Бекер  Германија
2007 Жо-Вилфрид Цонга  Франција
2008 Кеј Нишикори Flag of Japan.svg Јапонија
2009 Орасио Зебаљос  Аргентина
2010 Тобијас Камке  Германија
2011 Милош Раониќ  Канада
2012 Мартин Клижан  Словачка
2013 Јиржи Весели  Чешка
2014 Борна Чориќ  Хрватска
2015 Александар Ѕверев  Германија
2016 Тејлор Фриц  САД
2017 Денис Шаповалов  Канада

Враќање на годината[уреди | уреди извор]

Година Играч Националност
1979 Артур Еш  САД
1981 Боб Луц  САД
1982 Џеф Боровјак  САД
1983 Бач Валтс  САД
1989 Горан Прпиќ  Југославија
1990 Томас Мустер  Австрија
1991 Џими Конорс  САД
1992 Анри Леконт  Франција
1993 Микаел Пернфорс  Шведска
1994 Ги Форже  Франција
1995 Дерик Ростањо  САД
1996 Стефан Симиан  Франција
1997 Сержи Бругера  Шпанија
1998 Јунес Ел Ајнауи Мароко Мароко
1999 Крис Вудраф  САД
2000 Сержи Бругера (2)  Шпанија
2001 Гуљелмо Кањас  Аргентина
2002 Ричард Крајичек  Холандија
2003 Марк Филипусис Австралија Австралија
2004 Томи Хас  Германија
2005 Џејмс Блејк  САД
2006 Марди Фиш  САД
2007 Игор Андреев  Русија
2008 Рајнер Шитлер  Германија
2009 Марко Чиудинели  Швајцарија
2010 Робин Хасе  Холандија
2011 Хуан Мартин дел Потро  Аргентина
2012 Томи Хас (2)  Германија
2013 Рафаел Надал  Шпанија
2014 Давид Гофан  Белгија
2015 Беноа Пер  Франција
2016 Хуан Мартин дел Потро (2)  Аргентина
2017 Роџер Федерер  Швајцарија

Белешка: Во 1980 и од 1984 до 1988 наградата не била доделена.

ATPWorldTour.com Омилен играч на обожавателите[уреди | уреди извор]

Година Играч Националност
2000 Густаво Куертен  Бразил
2001 Марат Сафин  Русија
2002 Марат Сафин (2)  Русија
2003 Роџер Федерер  Швајцарија
2004 Роџер Федерер (2)  Швајцарија
2005 Роџер Федерер (3)  Швајцарија
2006 Роџер Федерер (4)  Швајцарија
2007 Роџер Федерер (5)  Швајцарија
2008 Роџер Федерер (6)  Швајцарија
2009 Роџер Федерер (7)  Швајцарија
2010 Роџер Федерер (8)  Швајцарија
2011 Роџер Федерер (9)  Швајцарија
2012 Роџер Федерер (10)  Швајцарија
2013 Роџер Федерер (11)  Швајцарија
2014 Роџер Федерер (12)  Швајцарија
2015 Роџер Федерер (13)  Швајцарија
2016 Роџер Федерер (14)  Швајцарија
2017 Роџер Федерер (15)  Швајцарија

ATPWorldTour.com Омилен пар на обожавателите[уреди | уреди извор]

Година Играчи
2006 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
2007 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан (2)
2008 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан (3)
2009 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан (4)
2010 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан (5)
2011 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан (6)
2012 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан (7)
2013 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан (8)
2014 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан (9)
2015 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан (10)
2016 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан (11)
2017 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан (12)

Награда Стефан Едберг за спортско однесување[уреди | уреди извор]

Година Играч Националност
1982 Стив Дентон  САД
1983 Хозе Хигуерас  Шпанија
1984 Брајан Готфрид  САД
1985 Матс Виландер  Шведска
1986 Јаник Ноа  Франција
1987 Милослав Мечир Чешка Чехословачка
1988 Стефан Едберг  Шведска
1989 Стефан Едберг (2)  Шведска
1990 Стефан Едберг (3)  Шведска
1991 Џон Фицџералд Австралија Австралија
1992 Стефан Едберг (4)  Шведска
1993 Тод Мартин  САД
1994 Тод Мартин (2)  САД
1995 Стефан Едберг (5)  Шведска
1996 Алекс Кореќа  Шпанија
1997 Патрик Рафтер Австралија Австралија
1998 Алекс Кореќа (2)  Шпанија
1999 Патрик Рафтер (2) Австралија Австралија
2000 Патрик Рафтер (3) Австралија Австралија
2001 Патрик Рафтер (4) Австралија Австралија
2002 Парадорн Сричапан  Тајланд
2003 Парадорн Сричапан (2)  Тајланд
2004 Роџер Федерер  Швајцарија
2005 Роџер Федерер (2)  Швајцарија
2006 Роџер Федерер (3)  Швајцарија
2007 Роџер Федерер (4)  Швајцарија
2008 Роџер Федерер (5)  Швајцарија
2009 Роџер Федерер (6)  Швајцарија
2010 Рафаел Надал  Шпанија
2011 Роџер Федерер (7)  Швајцарија
2012 Роџер Федерер (8)  Швајцарија
2013 Роџер Федерер (9)  Швајцарија
2014 Роџер Федерер (10)  Швајцарија
2015 Роџер Федерер (11)  Швајцарија
2016 Роџер Федерер (12)  Швајцарија
2017 Роџер Федерер (13)  Швајцарија

Награда Артур Еш за хуманитарец на годината[уреди | уреди извор]

Година Играч Националност
1990 Мари-Клер Ноа  Франција
1991 Џон О'Шеј  Ирска
1992 Артур Еш  САД
1993 Орвил Браун  САД
1994 Пол Мекнами Австралија Австралија
1995 Андре Агаси  САД
1996 Пол Флори  САД
1997 Нелсон Мандела Јужна Африка ЈАР
1998 Патрик Рафтер Австралија Австралија
1999 Мак Винкер  САД
2000 Ричард Крајичек  Холандија
2001 Андре Агаси (2)  САД
2002 Амир Хадад
Ајсам-ул-Хак Куреши
Израел Израел
 Пакистан
2003 Густаво Куертен  Бразил
2004 Енди Родик  САД
2005 Карлос Моја  Шпанија
2006 Роџер Федерер  Швајцарија
2007 Иван Љубичиќ  Хрватска
2008 Џејмс Блејк  САД
2009 Маливаи Вашингтон  САД
2010 Рохан Бопана
Ајсам-ул-Хак Куреши (2)
Индија Индија
 Пакистан
2011 Рафаел Надач  Шпанија
2012 Новак Ѓоковиќ  Србија
2013 Роџер Федерер (2)  Швајцарија
2014 Енди Мари  Обединето Кралство
2015 Боб Брајан
Мајк Брајан
 САД
 САД
2016 Марин Чилиќ  Хрватска
2017 Хорија Текау  Романија

Турнир на годината[уреди | уреди извор]

Година АТП Мастерс 1000 Серија АТП 500 Серија АТП 250
1990 САД Индијанаполис САД Мемфис
1991 САД Индијанаполис Швајцарија Гштад
1992 САД Индијанаполис САД Скотсдејл
1993 САД Индијанаполис САД Скотсдејл
1994 САД Индијанаполис ЈАР Јоханесбург
1995 САД Индијанаполис Израел Тел Авив
1996 САД Индијанаполис Швајцарија Гштад
1997 САД Индијанаполис Австрија Кицбил
1998 САД Мајами ОАР Дубаи
1999 САД Мајами Франција Лион и САД Скотсдејл
2000 САД Мајами Германија Хале
2001 Монако Монте Карло САД Индијанаполис Кина Шангај
2002 САД Мајами Австрија Кицбил Шведска Баштад
2003 САД Мајами ОАР Дубаи САД Хјустон и Шведска Баштад
2004 САД Мајами ОАР Дубаи САД Хјустон и Шведска Баштад
2005 САД Мајами ОАР Дубаи Шведска Баштад
2006 САД Мајами ОАР Дубаи Шведска Баштад
2007 Монако Монте Карло Мексико Акапулко Шведска Баштад
2008 САД Мајами ОАР Дубаи Шведска Баштад
2009 Кина Шангај ОАР Дубаи Шведска Баштад
2010 Кина Шангај ОАР Дубаи Шведска Баштад
2011 Кина Шангај ОАР Дубаи Шведска Баштад
2012 Кина Шангај ОАР Дубаи Шведска Баштад
2013 Кина Шангај ОАР Дубаи Обединето Кралство Квинс
2014 САД Индијан Велс ОАР Дубаи Обединето Кралство Квинс
2015 САД Индијан Велс Обединето Кралство Квинс Катар Доха и Русија Санкт Петербург
2016 САД Индијан Велс Обединето Кралство Квинс Шведска Стокхолм и САД Винстон-Салем
2017 САД Индијан Велс Мексико Акапулко Катар Доха

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2008 ATP World Tour Awards - Federer Receives Double Honour - Tennis - ATP World Tour“. atpworldtour.com. Посетено на 2014-02-14.