Џејми Мари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејми Мари на 2011 AEGON Championships

Џејмс „Џејми“ Мареј (анг. James "Jamie" Murray, роден 13 февруари 1986 година во Данблејн, Шкотска, Обединето Кралство) е шкотски тенисер. Џејми игра во конкуренција со парови, и моментално е најдобро рангиран британски тенисер во таа конкуренција.

Неговиот помлад брат Енди Мареј е надјобро рангиран британски тенисер поединечно. Заедно со српската тенисерка Јелена Јанковиќ го освоиле Вимблдон во 2007 година во мешовити двојки.[1] Исто така заедно со Лизел Хубер дојде до финалето на Отвореното тениско првенство во САД (УС Опен) во 2008 година.

Гренд слем финале[уреди | уреди извор]

Мешовити парови (2)[уреди | уреди извор]

Победи (1)[уреди | уреди извор]

Бр. Датум Турнир Подлога Партнерка Противници во финале Резултат
1. 8 јули 2007. Вимблдон, Велика Британија Трева Србија Јелена Јанковић Шведска Јонас Бјоркман
Австралија Алиша Молик
6–4, 3–6, 6–1

Порази (1)[уреди | уреди извор]

Бр. Датум Турнир Подлога Партнерка Противници во финале Резултат
2. 4 септември 2008. Отворено првенство САД Тврда САД Лизел Хубер Индија Леандер Паес
Зимбабве Кара Блек
7–6(6), 6–4

АТП финале[уреди | уреди извор]

Машки парови[уреди | уреди извор]

Победи (5)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд Слем (1)
Тенис Мастерс Серија (0)
АТП Трофеи (4)
Челенџери (1)
Бр. Датум Турнир Подлога Партнер Противници во финале Резултат
1. 11 февруари 2007 Далас, САД Тврда САД Ерик Буторак САД Раџив Рам
САД Боби Рејнолдс
6–4, 6–7(4), 10-7
2. 18 февруари 2007 Сан Хосе, САД Тврда САД Ерик Буторак Јужна Африка Крис Хагард
Германија Рајнер Шитлер
7–5, 7–6(6)
3. 25 февруари 2007 Мемфис, САД Тврда САД Ерик Буторак Австрија Јирген Мелцер
Австрија Јулијан Кновле
7–5, 6–3
4. 23 јуни 2007 Нотингем, Велика Британија Трева САД Ерик Буторак Обединето Кралство Џошуа Гудал
Обединето Кралство Рос Хачинс
4–6, 6–3, 10–5
5. 17 февруари 2008 Делреј Бич, Флорида, САД Тврда Белорусија Макс Мирњи САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
6–4, 3–6, 10–6

Порази (4)[уреди | уреди извор]

Бр. Датум Турнир Подлога Партнер Противници во финале Резултат
1. 30 јули 2006. Лос Анђелес, Калифорнија, САД Тврда САД Ерик Буторак САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
6–2, 6–4
2. 1 октомври 2006. Бангкок, Тајланд Тврда Обединето Кралство Енди Мари Израел Џонатан Ерлих
Израел Енди Рам
6–2, 2–6, [10-4]
3. 21 април 2008. Есторил, Португалија Шљака Зимбабве Кевин Улијет Јужна Африка Џеф Коци
Јужна Африка Весли Муди
6–2, 4–6, [10–8]
4. 16 јуни 2008. Нотингем, Англија Трева Јужна Африка Џеф Коци Бразил Бруно Соарес
Зимбабве Кевин Улијет
6–2, 7–6(5)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Murray wins Wimbledon mixed title BBC Sport (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]