Чунг Хјон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чонг Хјон
Hyeon Chung.jpg
Земја  Јужна Кореја
Место на живеење Монте Карло, Монако
Дата на раѓање 19 мај 1996
Место на раѓање Сувон, Јужна Кореја
Висина 1.88м
Тежина 80 кг
Професионалец 2003
Игра со десна рака
Заработка $2,417,534
Синглови
Резултат: 86–69
Титули во кариера: 66
Највисок дострел: Бр. 29 (5 фебвуари 2018 година)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен Полуфинале (2018)
Ролан Гарос Трет круг (2017)
Вимблдон Прв круг (2015)
УС Опен Втор круг (2017)
Двојки
Резултат: 9–13
Титули во кариера:
Највисок дострел: Бр. 187 (11 април 2016 година)

Инфокутијата е последен пат надоградена на:
29 јануари 2018.

Чунг Хјон (Hangul: 정현

Hanja
鄭泫

; Корејски изговор: [tɕəːŋ hjʌn];[1] роден 1м мај 1996 дофина) е јужно корејски професионален тесерер.[2] Тој во моментов е на највисоко рангирана АТП позиција, за еден тенисер од ЈуКна кореја. Како неседарен играч, тој станал првиот корејски играч кој стигнал до едно Гренд-Слем полуфиналните на Австралија Опен во 2018 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

На АТП листата својот најдобар пласман го остварил на 29 јануари 2018 година, кога станал 29ти тенисер на светот, а во парови бил 187 на 11 април 2016. година.

Најголем негов успех е освојувањето на АТП Финалето на следните генерации одржано во Милано. Титулата ја изборил со победата против рускиот тенисер Андреј Рубљов.[3]

На Гренд слемовите најголемиот резултат му е полуфинале на отвореното првенство на Австралија во тенис во 2018 година, каде што остварил сензационална победа во осминафиналето над Новак Ѓоковиќ.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The pronunciation by Chung Hyeon himself“. ATPWorldTour.com. Посетено на 2018-01-09.
  2. „ATP Profile“. atpworldtour.com. Посетено на 19 September 2015.
  3. NOVAK MU JE UZOR Turnir budućih šampiona: Korejac Čung osvojio titulu u Milanu
  4. „Ђоковић без четвртфинала Аустралијан опена“. РТРС. 22 јануари 2018.