Лука Пуј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лука Пуј
Lucas Pouille
Lucas Pouille (19177667709).jpg
Земја Франција
Место на живеењеДубаи, Обединети Арапски Емирати
Роден на23 февруари 1994 (1994-02-23) (27 г.)
Роден воГранд-Сент, Франција
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001850000001,85 м
Професионалец2013
Игра сосо десна рака (дворак бекхенд)
Тренер(и)Емануел Планк
Заработка$1.718.007
Поединечно
Победи-порази36-37
Титули0
Највисок пласман21 (11 јули 2016)
Моментално место25 (29 август 2016)
Во двојки
Победи-порази6–9
Титули0
Највисок пласман79 (11 април 2016)
Моментално место90 (29 август 2016)
Ажурирано на: 29 август 2016.

Лука Пуј (француски: Lucas Pouille) 23 февруари 1994, Гранд Сент – француски професионален тенисер. Најдобар пласман во сингл-натпреварите имал на 11 јули 2016 година, кога го држел 21 место на списокот на АТП. Татко му е од Франција, а мајка му од Финска.[1][2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Пуј најдобрите резултати на турнирите во поединечна конкуренција ги постигнал во 2016 година: финале на турнирот во Букурешт во кое бил поразен од Шпанецот Фернандо Вердаско [3] и полуфинале на мастерсот во Рим каде бил запрен од Британецот Енди Мари ").[4]

Истата година на Отвореното првенство на Австралија во конкуренција на парови дошол до полуфинале заедно со сонародникот Манарино каде изгубиле од парот Џејми МариБруно Соарес. Претходно во четвртфиналето ги победиле првите носители РојерТекау.[5]

Најдобри резултати на гренд слемовите постигнал во 2016 година кога играл во четвртфиналето на Вимблдон и на Отвореното првенство на САД.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lucas Pouille“. atpworldtour.com. Посетено на 21 јуни 2013.
  2. „Lucas Pouille, premier bal“. lequipe.fr. 2 јуни 2010.
  3. „Verdasco Beats Pouille For Bucharest Crown“. ATP World Tour. 25 април 2016. Посетено на 22 јуни 2016.
  4. „Murray Beats Rain & Pouille To Reach First Rome Final“. ATP World Tour. 14 мај 2016. Посетено на 22 јуни 2016.
  5. „It's Murray/Soares vs. Nestor/Stepanek“. ATP World Tour. 27 јануари 2016. Посетено на 22 јуни 2016.
  6. „Magični Luka Puj eliminisao Nadala!“. b92 sport. 4 септември 2016. Посетено на 5 септември 2016.