Награди на женската тениска асоцијација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Наградите на Женската тениска асоцијација или уште познати како ВТА награди се тениски награди кои се доделуваат секоја година на тенисерките кои постигнале најдобри резултати во различни категории.

Тенисерка на годината[уреди | уреди извор]

Година Тенисерка Националност
1977 Вирџинија Вејд  Обединето Кралство
1978 Мартина Навратилова Чешка Чехословачка
1979 Мартина Навратилова (2) Чешка Чехословачка [1]
1980 Трејси Остин  САД
1981 Крис Еверт-Лојд  САД
1982 Мартина Навратилова (3)  САД [1]
1983 Мартина Навратилова (4)  САД
1984 Мартина Навратилова (5)  САД
1985 Мартина Навратилова (6)  САД
1986 Мартина Навратилова (7)  САД
1987 Штефи Граф  Западна Германија
1988 Штефи Граф (2)  Западна Германија
1989 Штефи Граф (3)  Западна Германија
1990 Штефи Граф (4)  Германија
1991 Моника Селеш Социјалистичка Федеративна Република Југославија СФР Југославија
1992 Моника Селеш (2)  Сојузна Република Југославија
1993 Штефи Граф (5)  Германија
1994 Штефи Граф (6)  Германија
1995 Штефи Граф (7)  Германија
1996 Штефи Граф (8)  Германија
1997 Мартина Хингис  Швајцарија
1998 Линдзи Девенпорт  САД
1999 Линдзи Девенпорт (2)  САД
2000 Венус Вилијамс  САД
2001 Џенифер Капријати  САД
2002 Серена Вилијамс  САД
2003 Жистин Енен  Белгија
2004 Марија Шарапова  Русија
2005 Ким Клајстерс  Белгија
2006 Амели Моресмо  Франција
2007 Жистин Енен (2)  Белгија
2008 Серена Вилијамс (2)  САД
2009 Серена Вилијамс (3)  САД
2010 Ким Клајстерс (2)  Белгија
2011 Петра Квитова  Чешка
2012 Серена Вилијамс (4)  САД
2013 Серена Вилијамс (5)  САД
2014 Серена Вилијамс (6)  САД
2015 Серена Вилијамс (7)  САД
2016 Анжелик Кербер  Германија
2017 Гарбиње Мугуруза  Шпанија

Пар на годината[уреди | уреди извор]

Година Тенисерки Националност
1977 Мартина Навратилова
Бети Стеве
Чешка Чехословачка
 Холандија
1978 Били Џин Кинг
Мартина Навратилова (2)
 САД
Чешка Чехословачка
1979 Били Џин Кинг (2)
Мартина Навратилова (3)
 САД
Чешка Чехословачка
1980 Кети Џордан
Ени Смит
 САД
 САД
1981 Мартина Навратилова (4)
Пем Шрајвер
 САД
 САД
1982 Мартина Навратилова (5)
Пем Шрајвер (2)
 САД
 САД
1983 Мартина Навратилова (6)
Пем Шрајвер (3)
 САД
 САД
1984 Мартина Навратилова (7)
Пем Шрајвер (4)
 САД
 САД
1985 Мартина Навратилова (8)
Пем Шрајвер (5)
 САД
 САД
1986 Мартина Навратилова (9)
Пем Шрајвер (6)
 САД
 САД
1987 Мартина Навратилова (10)
Пем Шрајвер (7)
 САД
 САД
1988 Мартина Навратилова (11)
Пем Шрајвер (8)
 САД
 САД
1989 Јана Новотна
Хелена Сукова
Чешка Чехословачка
Чешка Чехословачка
1990 Јана Новотна (2)
Хелена Сукова (2)
Чешка Чехословачка
Чешка Чехословачка
1991 Џиџи Фернандез
Јана Новотна (3)
 САД
Чешка Чехословачка
1992 Лариса Нејланд
Наташа Зверева
 Латвија
Белорусија Belarus
1993 Џиџи Фернандез (2)
Наташа Зверева (2)
 САД
Белорусија Belarus
1994 Џиџи Фернандез (3)
Наташа Зверева (3)
 САД
Белорусија Belarus
1995 Џиџи Фернандез (4)
Наташа Зверева (4)
 САД
Белорусија Belarus
1996 Јана Новотна (4)
Аранча Санчез Викарио
 Чешка
 Шпанија
1997 Џиџи Фернандез (5)
Наташа Зверева (5)
 САД
 Белорусија
1998 Мартина Хингис
Јана Новотна (5)
 Швајцарија
 Чешка
1999 Мартина Хингис (2)
Ана Курникова
 Швајцарија
 Русија
2000 Серена Вилијамс
Венус Вилијамс
 САД
 САД
2001 Лиза Рејмонд
Рене Стабс
 САД
Австралија Австралија
2002 Вирхинија Руано Паскуал
Паола Суарез
 Шпанија
 Аргентина
2003 Вирхинија Руано Паскуал (2)
Паола Суарез (2)
 Шпанија
 Аргентина
2004 Вирхинија Руано Паскуал (3)
Паола Суарез (3)
 Шпанија
 Аргентина
2005 Лиза Рејмонд (2)
Саманта Стосур
 САД
Австралија Австралија
2006 Лиза Рејмонд (3)
Саманта Стосур (2)
 САД
Австралија Австралија
2007 Кара Блек
Лизел Хубер
Зимбабве Зимбабве
 САД
2008 Кара Блек (2)
Лизел Хубер (2)
Зимбабве Зимбабве
 САД
2009 Серена Вилијамс (2)
Венус Вилијамс (2)
 САД
 САД
2010 Жизела Дулко
Флавија Пенета
 Аргентина
 Италија
2011 Квета Пешке
Катарина Среботник
 Чешка
 Словенија
2012 Сара Ерани
Роберта Винчи
 Италија
 Италија
2013 Сара Ерани (2)
Роберта Винчи (2)
 Италија
 Италија
2014 Сара Ерани (3)
Роберта Винчи (3)
 Италија
 Италија
2015 Мартина Хингис (3)
Сања Мирза (1)
 Швајцарија
Индија Индија
2016 Каролин Гарсија
Кристина Младеновиќ
 Франција
 Франција
2017 Мартина Хингис (4)
Чан Јунг-Јан
 Швајцарија
 Кинески Тајпеј

Тенисерка која најмногу напредувала[уреди | уреди извор]

Година Тенисерка Националност
1977 Венди Тернбул Австралија Австралија
1978 Вирџинија Рузичи  Романија
1979 Силвија Ханика  Западна Германија
1980 Хана Мандликова Чешка Чехословачка [2]
1981 Барбара Потер  САД
1982 Сабина Симондс  Италија
1983 Андреа Темесвари  Унгарија
1984 Кети Џордан  САД
1985 Хелена Сукова Чешка Чехословачка
1986 Штефи Граф  Западна Германија
1987 Лори Мекнил  САД
1988 Аранча Санчез Викарио  Шпанија
1989 Аранча Санчез Викарио (2)  Шпанија
1990 Моника Селеш  Југославија [3]
1991 Габриела Сабатини  Аргентина
1992 Кимико Дате Flag of Japan.svg Јапонија
1993 Магдалена Малејева  Бугарија
1994 Мери Пирс  Франција
1995 Чанда Рубин  САД
1996 Мартина Хингис  Швајцарија
1997 Аманда Куцер Јужна Африка ЈАР
1998 Пати Шнидер  Швајцарија
1999 Серена Вилијамс  САД
2000 Елена Дементиева  Русија
2001 Жистин Енен  Белгија
2002 Даниела Хантухова  Словачка
2003 Надја Петрова  Русија
2004 Марија Шарапова  Русија
2005 Ана Ивановиќ  Србија и Црна Гора
2006 Јелена Јанковиќ  Србија
2007 Ана Ивановиќ (2)  Србија
2008 Динара Сафина  Русија
2009 Јанина Викмајер  Белгија
2010 Франческа Скијавоне  Италија
2011 Петра Квитова  Чешка
2012 Сара Ерани  Италија
2013 Симона Халеп  Романија
2014 Јуџини Бушар  Канада
2015 Тимеа Бачински  Швајцарија
2016 Јоана Конта  Обединето Кралство
2017 Јелена Остапенко  Латвија

Најдобра нова тенисерка[уреди | уреди извор]

Година Тенисерка Националност
1977 Трејси Остин  САД
1978 Пем Шрајвер  САД
1979 Кети Џордан  САД
1980 Андрењ Џегер  САД
1981 Кети Риналди  САД
1982 Зина Гарисон  САД
1983 Карлинг Басет-Сегусо  Канада
1984 Мануела Малејева  Бугарија
1985 Габриела Сабатини  Аргентина
1986 Стефани Рејхи  САД
1987 Аранча Санчез Викарио  Шпанија
1988 Наталија Зверева СССР СССР
1989 Кончита Мартинез  Шпанија
1990 Џенифер Капријати  САД
1991 Андреа Стрнадова Чешка Чехословачка
1992 Деби Грахам  САД
1993 Ива Мајоли  Хрватска
1994 Ирина Спирлеа  Романија
1995 Мартина Хингис  Швајцарија
1996 Ана Курникова  Русија
1997 Венус Вилијамс  САД
1998 Серена Вилијамс  САД
1999 Ким Клајстерс  Белгија
2000 Даја Бедањова  Чешка
2001 Даниела Хантухова  Словачка
2002 Светлана Кузнецова  Русија
2003 Марија Шарапова  Русија
2004 Татјана Головин  Франција
2005 Саниа Мирза Индија Индија
2006 Агњешка Радвањска  Полска
2007 Агнеш Савај  Унгарија
2008 Каролина Возњацки  Данска
2009 Мелани Уден  САД
2010 Петра Квитова  Чешка
2011 Ирина-Камелија Бегу  Романија
2012 Лора Робсон  Обединето Кралство
2013 Јуџини Бушард  Канада
2014 Белинда Бенчич  Швајцарија
2015 Daria Gavrilova  Русија
2016 Наоми Осака Flag of Japan.svg Јапонија
2017 Катерин Белис  САД

Враќање на годината[уреди | уреди извор]

Година Тенисерка Националност
1987 Бетина Бунге  Западна Германија
1988 Паскал Паради  Франција
1989 Кети Риналди  САД
1990 Елизабет Смајли Австралија Австралија
1991 Стефани Рејхи  САД
1992 Џени Берн Австралија Австралија
1993 Елизабет Смајли (2) Австралија Австралија
1994 Мередит Мекграт  САД
1995 Моника Селеш  САД [3]
1996 Џенифер Капријати  САД
1997 Мери Пирс  Франција
1998 Моника Селеш (2)  САД
1999 Сабин Апелманс  Белгија
2000 Ива Мајоли  Хрватска
2001 Барбара Шварц  Австрија
2002 Корина Морариу  САД
2003 Амели Моресмо  Франција
2004 Серена Вилијамс  САД
2005 Ким Клајстерс  Белгија
2006 Мартина Хингис  Швајцарија
2007 Линдзи Девенпорт  САД
2008 Жи Женг Народна Република Кина НР Кина
2009 Ким Клајстерс (2)  Белгија
2010 Жистин Енен  Белгија
2011 Сабина Лизики  Германија
2012 Јарослава Шведова  Казахстан
2013 Алиса Клејбанова  Русија
2014 Мирјана Лучиќ-Барони  Хрватска
2015 Венус Вилијамс  САД
2016 Доминика Цибулкова  Словачка
2017 Слоан Стивенс  САД

Награда Пичи Келмејер[уреди | уреди извор]

Награда за придонес во развој на тенисот именувана по американската тенисерка Пичи Келмејер.

Година Тенисерка Националност
1985 Крис Еверт  САД
1986 Марсела Мескер  Холандија
1987 Крис Еверт (2)  САД
1988 Кенди Рејнолдс  САД
1989 Мерседес Пас  Аргентина
1990 Венди Тернбул Австралија Австралија
1991 Кети Џордан  САД
1992 Елис Бургин  САД
1993 Пем Шрајвер  САД
1994 Мариан Вердел  САД
1995 Мариан Вердел (2)  САД
1996 Катрина Адамс  САД
1997 Катрина Адамс (2)  САД
1998 Јоанет Кругер  ЈАР
1999 Никол Прат Австралија Австралија
2000 Никол Прат (2) Австралија Австралија
2001 Никол Прат (3) Австралија Австралија
2002
Не е доделена
2003 Ким Клајстерс  Белгија
2004 Никол Прат (4) Австралија Австралија
2005 Лизел Хубер  САД
2006 Ким Клајстерс (2)  Белгија
2007 Лизел Хубер (2)  САД
2008 Лизел Хубер (3)  САД
2009 Лизел Хубер (4)  САД
2010 Ким Клајстерс (3)  Белгија
2011 Франческа Скијавоне  Италија
2012 Венус Вилијамс  САД
2013
Не е доделена
2014 Луцуја Шафарова  Чешка
2015 Луцуја Шафарова (2)  Чешка
2016 Луцуја Шафарова (3)  Чешка
2017 Луцуја Шафарова (4)  Чешка

Белешка: Во 2002 и 2013 наградата не била доделена.

Награда Карен Кранчке за спортско однесување[уреди | уреди извор]

Награда именувана по Карен Кранчке, австралиска тенисерка која починала од срцев удар додека трчала на 33. години.

Година Тенисерка Националност
1978 Ивон Гулагонг Австралија Австралија
1979 Крис Еверт  САД
1980 Ивон Гулагонг (2) Австралија Австралија
1981 Диане Десфор  САД
1982 Ненси Јиргин  САД
1983 Шерон Волш-Пит  САД
1984 Марсела Мескер  Холандија
1985 Пинат Луј-Харпер  САД
1986 Пинат Луј-Харпер (2)  САД
1987 Ени Минтер Австралија Австралија
1988 Светлана Пархоменко СССР СССР
1989 Гречен Магерс  САД
1990 Мерседес Пас  Аргентина
1991 Џудит Виснер  Австрија
1992 Џил Хетерингтон  Канада
1993 Никол Арендт  САД
1994 Кимберли По  САД
1995 Аманда Куцер Јужна Африка ЈАР
1996 Јаук Басуки Индонезија Индонезија
1997 Аманда Куцер (2) Јужна Африка ЈАР
1998 Јаук Басуки (2) Индонезија Индонезија
1999 Ај Сугијама Flag of Japan.svg Јапонија
2000 Ким Клајстерс  Белгија
2001 Ким Клајстерс (2)  Белгија
2002 Ким Клајстерс (3)  Белгија
2003 Ким Клајстерс (4)  Белгија
2004 Линдзи Девенпорт  САД
2005 Ким Клајстерс (5)  Белгија
2006 Ким Клајстерс (6)  Белгија
2007 Ана Ивановиќ  Србија
2008 Елена Дементиева  Русија
2009 Ким Клајстерс (7)  Белгија
2010 Елена Дементиева (2)  Русија
2011 Петра Квитова  Чешка
2012 Ким Клајстерс (8)  Белгија
2013 Петра Квитова (2)  Чешка
2014 Петра Квитова (3)  Чешка
2015 Петра Квитова (4)  Чешка
2016 Петра Квитова (5)  Чешка
2017 Петра Квитова (6)  Чешка

Турнир на годината[уреди | уреди извор]

Година ВТА премиер турнири
(Ниво I и II пред 2009)
ВТА меѓународни турнири
(Ниво III, IV и V пред 2009)
1995 САД Мајами Канада Квебек
1996 САД Сан Диего Канада Квебек
1997 САД Индијан Велс Канада Квебек
1998 Канада Монтреал Канада Квебек
1999 Канада Торонто Канада Квебек
2000 Канада Монтреал Канада Квебек
2001 ОАР Дубаи Мексико Акапулко
2002 ОАР Дубаи Мексико Акапулко
2003 Русија Москва Австралија Бризбејн
2004 САД Мајами Канада Квебек и Мексико Акапулко
2005 САД Индијан Велс Канада Квебек
2006 САД Индијан Велс Мексико Акапулко
2007 Германија Штутгарт Индонезија Бали
2008 Германија Штутгарт Индонезија Бали
2009 САД Индијан Велс Мексико Акапулко
2010 Германија Штутгарт Тајланд Патаја Сити
2011 Германија Штутгарт Мексико Акапулко
2012 Германија Штутгарт Шведска Баштад
2013 - -

Награда Diamond Aces[уреди | уреди извор]

Награда која се доделува на тенисерката која безрезервно го промовира женскиот тенис до навивачите, медиумите и локалните општества преку изведување на најразлични промотивни и хуманитарни активности надвор од теренот.

Година Тенисерка Националност
1995 Аранча Санчез Викарио  Шпанија
1996 Габриела Сабатини  Аргентина
1997 Аманда Куцер Јужна Африка ЈАР
1998 Линдзи Девенпорт  САД
1999 Линдзи Девенпорт (2)  САД
2000 Мартина Хингис  Швајцарија
2001 Мартина Хингис (2)  Швајцарија
2002
Не е доделена
2003
2004 Анастасија Мишкина  Русија
2005 Анастасија Мишкина (2)  Русија
2006 Светлана Кузнецова  Русија
2007 Јелена Јанковиќ  Србија
2008 Ана Ивановиќ  Србија
2009 Елена Дементиева  Русија
2010 Саманта Стосур Австралија Австралија
2011 Каролина Возњацки  Данска
2012 Викторија Азаренка  Белорусија
2013 Викторија Азаренка (2)  Белорусија
2014 Петра Квитова  Чешка
2015 Каролина Возњацки (2)  Данска
2016 Симона Халеп  Романија
2017 Анжелик Кербер  Германија

Хуманитарец на годината[уреди | уреди извор]

Година Тенисерка Националност
2005 Лизел Хубер  САД
2006 Ким Клајстерс  Белгија
2007 Лизел Хубер  САД
2008 Ана Ивановиќ  Србија
2010 Марија Шарапова  Русија

Награди на обожавателите[уреди | уреди извор]

Омилена тенисерка[уреди | уреди извор]

Година Тенисерка Националност
2009 Елена Дементиева  Русија
2010 Марија Шарапова  Русија
2011 Агњешка Радвањска  Полска
2012 Агњешка Радвањска (2)  Полска
2013 Агњешка Радвањска (3)  Полска
2014 Агњешка Радвањска (4)  Полска
2015 Агњешка Радвањска (5)  Полска
2016 Агњешка Радвањска (6)  Полска
2017 Симона Халеп  Романија

Омилен пар[уреди | уреди извор]

Година Тенисерки
2009 САД Серена Вилијамс и САД Венус Вилијамс
2010 САД Серена Вилијамс и САД Венус Вилијамс (2)
2011 Русија Марија Кириленко и Белорусија Викторија Азаренка
2012 САД Серена Вилијамс и САД Венус Вилијамс (3)
2013 Русија Екатерина Макарова и Русија Елена Веснина
2014 Италија Сара Ерани и Италија Роберта Винчи[4]

Пробив на годината[уреди | уреди извор]

Година Тенисерка Националност
2011 Петра Квитова  Чешка

Најдобар поен[уреди | уреди извор]

Година Тенисерка Националност Турнир Видео
2013 Агњешка Радвањска  Полска САД Мајами Четвртфинале ([1])
2014 Агњешка Радвањска  Полска Канада Монтреал Полуфинале ([2])
2015 Агњешка Радвањска (3)  Полска Сингапур Сингапур Финале [3]
2016 Агњешка Радвањска (4)  Полска САД Индијан Велс 3 коло [4]
2017 Агњешка Радвањска (5)  Полска Кина Вухан 2 коло [5]

Најдобар натпревар[уреди | уреди извор]

Година Победник Поразен Турнир Резултат Видео
2013 Русија Марија Шарапова Белорусија Викторија Азаренка Франција Отворено првенство на Франција Полуфинале 6–1, 2–6, 6–4 ([6])
2014 Русија Марија Шарапова Романија Симона Халеп Франција Отворено првенство на Франција Финале 6–4, 6–7(5–7), 6–4

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Мартина Навратилова, по потекло од Чехословачка, станала американски државјанин во 1981 година.
  2. Хана Мандлиова станала австралиски државјанин во 1988 година
  3. 3,0 3,1 Моника Селеш, по потекло од Југославија, станала американски државјанин во 1994 година.
  4. WTA Fan Favorite Awards: The Winners“, „wtatennis.com“, 5 декември 2014 (посет. 5 декември 2014 г).

Наводи[уреди | уреди извор]