Космос-199

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-199
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 16 јануари 1968
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1968
Орбитален наклон 65,6 °
Орбитален период 88,3 минути
Апоапсида 243 км
Периапсида 144 км
Меѓународна ознака 1968-003A

Космос-199 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 16 јануари 1968 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-199 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 243 км, а најмалото на 144.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]