Прејди на содржината

Космос-144

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-144
Датум на лансирање 28 февруари 1967
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1982
Орбитален наклон 81,2 °
Орбитален период 96,8 минути
Апоапсида 633 км
Периапсида 581 км
Меѓународна ознака 1967-018A

Космос-144 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 28 февруари 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 633 км, а најмалото на 581.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]