Космос-162

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-162
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 1 јуни 1967
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,7 °
Орбитален период 89,1 минути
Апоапсида 274 км
Периапсида 191 км
Меѓународна ознака 1967-054A

Космос-162 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 1 јуни 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-162 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,7°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 274 км, а најмалото на 191.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]