Прејди на содржината

Космос-123

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-123
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Днепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 8 јули 1966
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1966
Орбитален наклон 48,7 °
Орбитален период 91,9 минути
Апоапсида 490 км
Периапсида 253 км
Меѓународна ознака 1966-061A

Космос-123 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 8 јули 1966 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 325 килограми. Космос-123 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,7°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 490 км, а најмалото на 253.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]