Прејди на содржината

Космос-190

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-190
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 3 ноември 1967
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,6 °
Орбитален период 89,6 минути
Апоапсида 322 км
Периапсида 195 км
Меѓународна ознака 1967-110A

Космос-190 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 3 ноември 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-190 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 322 км, а најмалото на 195.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]