Космос-112

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-112
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 17 март 1966
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 72,1 °
Орбитален период 92,2 минути
Апоапсида 564 км
Периапсида 207 км
Меѓународна ознака 1966-021A

Космос-112 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 17 март 1966. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-112 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 72,1 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 564 km, а најмалото на 207 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]