Космос-169

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-169
Тип на мисија сателит намијењен за тестирање нуклеарног бомбардовања из орбите
Датум на лансирање 17 јули 1967
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 49,6 °
Орбитален период 87,8 минути
Апоапсида 199 км
Периапсида 135 км
Меѓународна ознака 1967-069A

Космос-169 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 17 јули 1967. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5000 килограми. Космос-169 бил сателит наменет за тестирање на нуклеарно бомбардирање од орбитата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 87,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 199 km, а најмалото на 135 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]