Космос-136

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-136
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 19 декември 1966
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 64,5 °
Орбитален период 89,2 минути
Апоапсида 285 км
Периапсида 193 км
Меѓународна ознака 1966-115A

Космос-136 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 19 декември 1966. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-136 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,5 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 285 km, а најмалото на 193 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]