Космос-124

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-124
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 14 јули 1966
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,7 °
Орбитален период 89,3 минути
Апоапсида 284 км
Периапсида 204 км
Меѓународна ознака 1966-064A

Космос-124 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 14 јули 1966. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-124 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,7 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 284 km, а најмалото на 204 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]