Прејди на содржината

Космос-182

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-182
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 16 октомври 1967
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 332 км
Периапсида 203 км
Меѓународна ознака 1967-098A

Космос-182 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 16 октомври 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-182 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 332 км, а најмалото на 203.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]