Прејди на содржината

Космос-157

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-157
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 12 мај 1967
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,2 °
Орбитален период 89,3 минути
Апоапсида 283 км
Периапсида 200 км
Меѓународна ознака 1967-044A

Космос-157 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 12 мај 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-157 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 283 км, а најмалото на 200.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]