Прејди на содржината

Космос-196

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-196
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Днепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 19 декември 1967
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1968
Орбитален наклон 48,8 °
Орбитален период 94,9 минути
Апоапсида 810 км
Периапсида 220 км
Меѓународна ознака 1967-125A

Космос-196 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 19 декември 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 352 килограми. Космос-196 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 810 км, а најмалото на 220.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]