Космос-168

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-168
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 4 јули 1967
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,8 °
Орбитален период 89,0 минути
Апоапсида 261 км
Периапсида 198 км
Меѓународна ознака 1967-067A

Космос-168 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 4 јули 1967. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-168 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 261 км, а најмалото на 198.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]