Космос-108

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-108
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 11 февруари 1966
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1966
Орбитален наклон 48,8 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 344 км
Периапсида 190 км
Меѓународна ознака 1966-011A

Космос-108 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 11 февруари 1966. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 355 килограми. Космос-108 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 344 км, а најмалото на 190.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]