Космос-147

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-147
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 13 март 1967
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 64,5 °
Орбитален период 89,3 минути
Апоапсида 284 км
Периапсида 199 км
Меѓународна ознака 1967-022A

Космос-147 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 13 март 1967. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-147 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,5 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 284 km, а најмалото на 199 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]