Космос-164

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-164
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 8 јуни 1967
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,6 °
Орбитален период 89,4 минути
Апоапсида 296 км
Периапсида 196 км
Меѓународна ознака 1967-057A

Космос-164 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 8 јуни 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-164 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 296 км, а најмалото на 196.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]