Космос-176

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-176
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 12 септември 1967
Ракета-носач Р-12 Двина (8К63, НАТО ознака SS-4 Sandal), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1968
Орбитален наклон 81,9 °
Орбитален период 100,7 минути
Апоапсида 1395 км
Периапсида 193 км
Меѓународна ознака 1967-086A

Космос-176 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 септември 1967. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-176 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1395 km, а најмалото на 193 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]