Космос-183

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-183
Тип на мисија сателит наменет за тестирање на јадрено бомбардирање од орбитата
Датум на лансирање 18 октомври 1967
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 49,6 °
Орбитален период 88,9 минути
Апоапсида 315 км
Периапсида 130 км
Меѓународна ознака 1967-099A

Космос-183 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 18 октомври 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5000 килограми. Космос-183 бил сателит наменет за тестирање на јадрено бомбардирање од орбитата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 315 км, а најмалото на 130.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]