Космос-149

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-149
Датум на лансирање 21 март 1967
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1967
Орбитален наклон 48,3 °
Орбитален период 89,4 минути
Апоапсида 264 км
Периапсида 230 км
Меѓународна ознака 1967-024A

Космос-149 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 21 март 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 264 км, а најмалото на 230.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]