Космос-146

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-146
Датум на лансирање 10 март 1967
Носечка ракета Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,5 °
Орбитален период 5565.00 минути
Периапсида 250 км
Меѓународна ознака 1967-021A

Космос-146 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 10 март 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 5565.00 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,5 °. Најголемото негово растојание од Земјата не било забележано, а најмалото било на оддалеченост од 250.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]