Космос-184

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-184
Датум на лансирање 24 октомври 1967
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1989
Орбитален наклон 81,1 °
Орбитален период 97,0 минути
Апоапсида 638 км
Периапсида 598 км
Меѓународна ознака 1967-102A

Космос-184 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 24 октомври 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 638 км, а најмалото на 598.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]