Космос-100

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-100
Датум на лансирање 17 декември 1965
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2002
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 97,5 минути
Апоапсида 656 км
Периапсида 629 км
Меѓународна ознака 1965-106A

Космос-100 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 17 декември 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 656 km, а најмалото на 629 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]