Космос-189

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-189
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 30 октомври 1967
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1978
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 95,6 минути
Апоапсида 574 км
Периапсида 526 км
Меѓународна ознака 1967-108A

Космос-189 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 30 октомври 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 875 килограми. Космос-189 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 95,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 574 км, а најмалото на 526.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]