Космос-145

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-145
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 3 март 1967
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1968
Орбитален наклон 48,4 °
Орбитален период 107,3 минути
Апоапсида 1990 км
Периапсида 213 км
Меѓународна ознака 1967-019A

Космос-145 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 3 март 1967. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 250 килограми. Космос-145 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 107,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,4 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1990 km, а најмалото на 213 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]