Космос-138

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-138
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 19 јануари 1967
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 64,5 °
Орбитален период 89,1 минути
Апоапсида 276 км
Периапсида 190 км
Меѓународна ознака 1967-004A

Космос-138 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 19 јануари 1967. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-138 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,5 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 276 km, а најмалото на 190 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]