Космос-174

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-174
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 31 август 1967
Ракета-носач Молнија
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1968
Орбитален наклон 64,7 °
Орбитален период 714,8 минути
Апоапсида 9782 км
Периапсида 427 км
Меѓународна ознака 1967-082A

Космос-174 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 31 август 1967. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1000 килограми. Космос-174 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 714,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,7°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9782 км, а најмалото на 427.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]