Космос-187

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-187
Тип на мисија сателит наменет за тестирање на нуклеарно бомбардирање од орбитата
Датум на лансирање 28 октомври 1967
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 49,6 °
Орбитален период 87,5 минути
Апоапсида 193 км
Периапсида 114 км
Меѓународна ознака 1967-106A

Космос-187 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 28 октомври 1967. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5000 килограми. Космос-187 бил сателит наменет за тестирање на нуклеарно бомбардирање од орбитата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 87,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 193 km, а најмалото на 114 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]