Прејди на содржината

Космос-193

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-193
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 25 ноември 1967
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,6 °
Орбитален период 89,7 минути
Апоапсида 331 км
Периапсида 197 км
Меѓународна ознака 1967-117A

Космос-193 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 25 ноември 1967 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-193 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 331 км, а најмалото на 197.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]