Елба-Штреме-Финер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елба-Штреме-Финер
Укинат: 1 јануари 2010
Елба-Штреме-Финер is located in Германија
Елба-Штреме-Финер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јериховер Ланд
Претседавач Петер Швиндак
Основни податоци
Површина 270 км2
Население 7.942  (31 декември 2006)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Портал www.vgem-esf.de
Координати 52°24′N 12°10′E / 52.400° N; 12.167° E / 52.400; 12.167Координати: 52°24′N 12°10′E / 52.400° N; 12.167° E / 52.400; 12.167

Елба-Штреме-Финер (германски: Elbe-Stremme-Fiener) била заедница на општини во округот Јериховер Ланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала северно од Гентин, кој бил седиште на заедницата на општини, но не и нејзин дел. Била распуштена на 1 јануари 2010.

Административни единици[уреди | уреди извор]

Заедницата на општини Елба-Штреме-Финер се состоела од следниве општини:

 1. Бретин
 2. Демзин
 3. Јерихов
 4. Каде
 5. Каров
 6. Кличе
 7. Нилебок
 8. Редекин
 9. Росдорф
 10. Шлагентин
 11. Вулков
 12. Цабакук