Росдорф (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Росдорф
Место во Јерихов
Црквата во Росдорф
Црквата во Росдорф
Росдорф (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Росдорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Јерихов
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 31 м
Население 523  (31 декември 2006)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307
Повик. бр. 03933
Портал www.vgem-esf.de
Координати 52°25′N 12°13′E / 52.417° СГШ; 12.217° ИГД / 52.417; 12.217Координати: 52°25′N 12°13′E / 52.417° СГШ; 12.217° ИГД / 52.417; 12.217

Росдорф (германски: Roßdorf) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од градот Јерихов.