Каров (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каров
Место во Јерихов
Грб на Каров
Каров (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Каров (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Јерихов
Основни податоци
Површина 32 км2
Надм. височина 49 м
Население 477  (31 декември 2006)
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307
Повик. бр. 039347
Координати 52°21′0″N 12°19′0″E / 52.35000° N; 12.31667° E / 52.35000; 12.31667Координати: 52°21′0″N 12°19′0″E / 52.35000° N; 12.31667° E / 52.35000; 12.31667

Каров (германски: Karow) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Јерихов.