Бретин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бретин
Место во Јерихов
Грб на Бретин
Бретин is located in Германија
Бретин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Јерихов
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 33 м
Население 846  (31 декември 2006)
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307
Повик. бр. 03933
Координати 52°25′59″N 12°10′59″E / 52.43306° N; 12.18306° E / 52.43306; 12.18306Координати: 52°25′59″N 12°10′59″E / 52.43306° N; 12.18306° E / 52.43306; 12.18306

Бретин (германски: Brettin) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Јерихов.