Прејди на содржината

Каде

Координати: 52°23′N 12°16′E / 52.383° СГШ; 12.267° ИГД / 52.383; 12.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Каде
Место во Јерихов
Црквата во Каде
Црквата во Каде
Црквата во Каде
Грб на Каде
Каде во рамките на Германија
Каде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Јерихов
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 34 м
Население 735  (31 декември 2006)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307
Повик. бр. 039347
Портал www.gemeinde-kade.de
Координати 52°23′N 12°16′E / 52.383° СГШ; 12.267° ИГД / 52.383; 12.267

Каде (германски: Kade) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Јерихов.