Прејди на содржината

Редекин

Координати: 52°28′N 12°4′E / 52.467° СГШ; 12.067° ИГД / 52.467; 12.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Редекин
Место во Јерихов
Црквата во Редекин
Црквата во Редекин
Црквата во Редекин
Грб на Редекин
Редекин во рамките на Германија
Редекин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Јерихов
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 34 м
Население 680  (31 декември 2006)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39319
Повик. бр. 039341
Портал www.jerichower-land-online.de
Координати 52°28′N 12°4′E / 52.467° СГШ; 12.067° ИГД / 52.467; 12.067

Редекин (германски: Redekin) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Јерихов.