Вулков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вулков
Место во Јерихов
Црква во Гросвулков
Црква во Гросвулков
Грб на Вулков
Вулков is located in Германија
Вулков
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Јерихов
Основни податоци
Површина 34 км2
Надм. височина 32 м
Население 402  (31 декември 2006)
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307
Повик. бр. 039323
Координати 52°29′59″N 12°7′23″E / 52.49972° N; 12.12306° E / 52.49972; 12.12306Координати: 52°29′59″N 12°7′23″E / 52.49972° N; 12.12306° E / 52.49972; 12.12306

Вулков (германски: Wulkow) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Јерихов.

Камен пат во Вулков-Клајнвулков