Прејди на содржината

Шлагентин

Координати: 52°28′0″N 12°16′59″E / 52.46667° СГШ; 12.28306° ИГД / 52.46667; 12.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлагентин
Место во Јерихов
Дворец во Шлагентин
Дворец во Шлагентин
Дворец во Шлагентин
Грб на Шлагентин
Шлагентин во рамките на Германија
Шлагентин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Јерихов
Основни податоци
Површина 21 км2
Надм. височина 32 м
Население 815  (31 декември 2006)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307
Повик. бр. 039348
Портал www.vgem-esf.de
Координати 52°28′0″N 12°16′59″E / 52.46667° СГШ; 12.28306° ИГД / 52.46667; 12.28306

Шлагентин (германски: Schlagenthin) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Јерихов.