Демзин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Демзин
Место во Јерихов
Грб на Демзин
Демзин is located in Германија
Демзин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Јерихов
Основни податоци
Површина 22 км2
Надм. височина 30 м
Население 382  (31 декември 2006)
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307
Повик. бр. 039348
Координати 52°25′58″N 12°15′53″E / 52.43278° СГШ; 12.26472° ИГД / 52.43278; 12.26472Координати: 52°25′58″N 12°15′53″E / 52.43278° СГШ; 12.26472° ИГД / 52.43278; 12.26472

Демзин (германски: Demsin) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Јерихов.