Нилебок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нилебок
Место во Јерихов
Протестантска црква
Протестантска црква
Грб на Нилебок
Нилебок is located in Германија
Нилебок
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Јерихов
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 34 м
Население 238  (31 декември 2006)
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39319
Повик. бр. 039341
Координати 52°26′N 12°4′E / 52.433° N; 12.067° E / 52.433; 12.067Координати: 52°26′N 12°4′E / 52.433° N; 12.067° E / 52.433; 12.067

Нилебок (германски: Nielebock) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Јерихов.