Кличе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кличе
Место во Јерихов
Грб на Кличе
Кличе is located in Германија
Кличе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Јерихов
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 29 м
Население 368  (31 декември 2006)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307
Повик. бр. 039348
Координати 52°28′0″N 12°13′59″E / 52.46667° N; 12.23306° E / 52.46667; 12.23306Координати: 52°28′0″N 12°13′59″E / 52.46667° N; 12.23306° E / 52.46667; 12.23306

Кличе (германски: Klitsche) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Јерихов.