Цабакук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цабакук
Место во Јерихов
Црквата во Цабакук
Црквата во Цабакук
Грб на Цабакук
Цабакук is located in Германија
Цабакук
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Јерихов
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 29 м
Население 206  (31 декември 2006)
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307
Повик. бр. 039348
Координати 52°27′0″N 12°13′0″E / 52.45000° СГШ; 12.21667° ИГД / 52.45000; 12.21667Координати: 52°27′0″N 12°13′0″E / 52.45000° СГШ; 12.21667° ИГД / 52.45000; 12.21667

Цабакук (германски: Zabakuck) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Јерихов.