Достик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Достик
Достик is located in Казахстан
Достик
Достик
Местоположба во Казахстан
Координати: 45°15′12″N 82°29′04″E / 45.25333° СГШ; 82.48444° ИГД / 45.25333; 82.48444
Земја Казахстан
ПокраинаПокраина Алмати
ОкругСарканд
Часовен појасОмско време (UTC+6)

Достик е град во покраината Алмати во југоисточен Казахстан. Градот се наоѓа на границата меѓу Казахстан и областа Синџанг во Кина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]