Африканско првенство во кошарка 2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
AfroBasket 2009
Мрежно место
2009 FIBA Africa Championship
Детали за турнирот
ДомаќинЛибија
Датуми5 август - 15 август
Тимови16 (од 53 федерации)
Сали(во Бенгази, Триполи градови)
Победник Ангола (10-ти титула)
MVPАнгола Јоаким Гомеш
Tournament statistics
ИграчиТимови
Бодови Зелен ’Рт Џеф Хавиер (27.2)  Нигерија (85.4)
Rebounds Руанда Роберт Томсон (11.4)  Сенегал (43.1)
Assists Сенегал Бабакар Сисе (6.6)  Ангола (16.3)
2007
2011 >

Африканско првенство во кошарка 2009 — 25-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Либија од 5 август - 15 август 2009 година. На ова првенство учество зеле 16 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Ангола.

Спортски сали[уреди | уреди извор]

Град Арена Капацитет
Бенгази Арена Сулиман Ад-Дарат 10,000
Триполи Арена Африканска унија 7,000

Резултати[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Квалификуван за четвртфинале
Елиминиран во групна фаза

Време UTC+2

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази К+ К- КР Бодови
 Нигерија 3 3 0 287 214 +73 6
 Брег на Слоновата Коска 3 2 1 251 214 +37 5
 Либија 3 1 2 233 242 -9 4
 Јужна Африка 3 0 3 178 279 -101 3
5 август
16:00
Извештај Брег на Слоновата Коска  84 – 93  Нигерија    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 14–25, 26–18, 9–22, 35–28
5 август
21:30
Извештај Либија  88 – 72  Јужна Африка    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Гледачи: 4,500
Четвртини: 13–18, 18–12, 27–17, 30–25
6 август
16:30
Извештај Јужна Африка  49 – 97  Нигерија    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Гледачи: 2,500
Четвртини: 6-28, 18-23, 13-27, 12-19
6 август
19:00
Извештај Брег на Слоновата Коска  73 – 64  Либија    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Гледачи: 3,200
Четвртини: 19-23, 21-14, 13-5, 20-22
7 август
14:00
Извештај Брег на Слоновата Коска  94 – 57  Јужна Африка    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 26-15, 22-17, 30-17, 16-8
7 август
19:00
Извештај Либија  81 – 97  Нигерија    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 26-23, 23-23, 11-33, 21-18

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази К+ К- КР Бодови
 Ангола 3 3 0 251 193 +58 6
 Мали 3 2 1 208 180 +28 5
 Египет 3 1 2 188 208 -20 4
 Мозамбик 3 0 3 166 232 -66 3
5 август
11:00
Извештај Мозамбик  62 – 72  Египет    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 15–19, 14–18, 12–26, 21–9
5 август
13:30
Извештај Ангола  79 – 74  Мали    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 24–24, 21–14, 21–23, 13–13
6 август
14:00
Извештај Мали  67 – 54  Мозамбик    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 18–17, 18–16, 18-8, 13–13
6 август
21:30
Извештај Египет  69 – 79  Ангола    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 23–17, 5–10, 12–26, 29–26
7 август
16:30
Извештај Египет  47 – 67  Мали    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 14-17, 15-10, 12-21, 6-19
7 август
21:30
Извештај Ангола  93 – 50  Мозамбик    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 12-18, 21-15, 22-9, 38-8

Група В[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази К+ К- КР Бодови
 Сенегал 3 3 0 244 202 +42 6
 Камерун 3 2 1 214 192 +22 5
 ЦАР 3 1 2 251 222 +29 4
 Конго 3 0 3 185 278 -93 3
5 август
13:30
Извештај Сенегал  95 – 68  Конго    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 28-24, 27-21, 25-12, 15-11
5 август
16:00
Извештај Камерун  79 – 69  ЦАР    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 25–8, 18-27, 18–23, 18–11
6 август
14:00
Извештај ЦАР  69 – 82  Сенегал    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 16-24, 14-19, 19-22, 20-17
6 август
16:30
Извештај Конго  56 – 70  Камерун    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 6–25, 15-13, 19-16, 16-16
7 август
14:00
Извештај Конго  61 – 113  ЦАР    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 17-26, 14-32, 13-35, 17-20
7 август
19:00
Извештај Камерун  65 – 67  Сенегал    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 13-14, 20-25, 12-14, 20-14

Група Г[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази К+ К- КР Бодови
 Тунис 3 2 1 224 207 +17 5 1-0
 Мароко 3 2 1 250 265 -15 5 0-1
 Руанда 3 1 2 218 226 -8 4 1-0
 Зелен ’Рт 3 1 2 221 215 +6 4 0-1
5 август
11:00
Извештај Зелен ’Рт  71 – 52  Тунис    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 15-12, 11-16, 17-12, 28-12
5 август
21:30
Извештај Мароко  85 – 84  Руанда    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 15-19, 14-23, 23-20, 33-22
6 август
19:00
Извештај Руанда  77 – 67  Зелен ’Рт    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 20-25, 12-17, 24-11, 21-14
6 август
21:30
Извештај Тунис  98 – 79  Мароко    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 26-21, 26-19, 18-23, 28-16
7 август
16:30
Извештај Зелен ’Рт  83 – 86  Мароко    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 19-19, 24-16, 22-25, 18-26
7 август
21:30
Извештај Руанда  57 – 74  Тунис    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 15-19, 9-21, 12-26, 21-8

Осминафинална група[уреди | уреди извор]

Група Д[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази К+ К- КР Бодови
 Ангола 6 6 0 523 397 +126 12
 Нигерија 6 5 1 533 454 +79 11
 Мали 6 4 2 444 385 +61 10
 Брег на Слоновата Коска 6 3 3 450 437 +13 9
 Либија 6 2 4 439 501 -62 8
 Египет 6 1 5 402 450 -48 7
9 август
16:30
Извештај Мали  71 – 58  Брег на Слоновата Коска    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Гледачи: 2,500
Четвртини: 17-14, 14-10, 20-14, 20-20
9 август
19:00
Извештај Ангола  91 – 58  Либија    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Гледачи: 3,200
Четвртини: 24-15, 15-15, 27-7, 25-21
9 август
21:30
Извештај Египет  77 – 87  Нигерија    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 17-19, 22-25, 15-20, 23-23
10 август
16:30
Извештај Брег на Слоновата Коска  61 – 88  Ангола    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Гледачи: 2,000
Четвртини: 18-24, 18-17, 13-29, 12-18
10 август
19:00
Извештај Либија  75 – 73  Египет    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Гледачи: 3,200
Четвртини: 13-12, 27-16, 14-24, 21-21
10 август
21:30
Извештај Нигерија  74 – 70  Мали    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 20-16, 12-20, 19-20, 23-14
11 август
16:30
Извештај Египет  64 – 80  Брег на Слоновата Коска    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Гледачи: 2,000
Четвртини: 16-19, 16-17, 22-21, 10-23
11 август
19:00
Извештај Мали  95 – 73  Либија    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Гледачи: 3,200
Четвртини: 13-17, 21-23, 36-8, 25-25
11 август
21:30
Извештај Ангола  93 – 85  Нигерија    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Гледачи: 1,000
Четвртини: 24-18, 24-24, 20-23, 25-20

Група Ѓ[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази К+ К- КР Бодови Tie
 Сенегал 6 4 2 449 414 +35 10 1–0
 Тунис 6 4 2 433 421 +12 10 0–1
 Камерун 6 3 3 429 396 +33 9 2–1 1–0
 ЦАР 6 3 3 492 435 +57 9 2–1 0–1
 Мароко 6 3 3 452 499 -47 9 1–2 1–0
 Руанда 6 3 3 436 439 -3 9 1–2 0–1
9 август
16:30
Извештај Мароко  54 – 80  Камерун    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 8-23, 12-28, 17-16, 17-13
9 август
19:00
Извештај Руанда  72 – 59  Сенегал    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 16-16, 18-7, 18-21, 20-15
9 август
21:30
Извештај Тунис  76 – 75  ЦАР    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 20-24, 19-12, 18-22, 19-17
10 август
16:30
Извештај ЦАР  85 – 64  Руанда    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 22-15, 16-16, 32-13, 15-20
10 август
19:00
Извештај Сенегал  73 – 75  Мароко    Арена Африканска унија, Триполи
Гледачи: 1,500
Четвртини: 14-18, 20-14, 8-20, 31-23
10 август
21:30
Извештај Камерун  66 – 68  Тунис    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 21-21, 11-18, 15-8, 19-21
11 август
16:30
Извештај Мароко  73 – 81  ЦАР    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 16-26, 21-20, 15-18, 21-17
11 август
19:00
Извештај Руанда  82 – 69  Камерун    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 9-18, 20-14, 18-9, 35-28
11 август
21:30
Извештај Тунис  65 – 73  Сенегал    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 19-17, 15-15, 16-22, 15-19

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
       
  Ангола  84
  ЦАР  63  
  Ангола  79
    Тунис  69  
  Мали  73
  Тунис  74  
  Ангола  82
    Брег на Слоновата Коска  72
  Нигерија  80
  Камерун  84  
  Камерун  61 Трето место
    Брег на Слоновата Коска  68  
  Брег на Слоновата Коска  84   Тунис  83
  Сенегал  78     Камерун  68


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

13 август
14:00
Извештај Ангола  84 – 63  ЦАР    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 30-21, 12-12, 24-16, 18-14
13 август
16:30
Извештај Мали  73 – 74  Тунис    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 15-15, 17-16, 17-20, 24-23
13 август
19:00
Извештај Нигерија  80 – 84  Камерун    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 23-26, 17-20, 16-20, 24-18
13 август
21:00
Извештај Брег на Слоновата Коска  84 – 78  Сенегал    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 24-14, 24-22, 17-28, 19-14

Полуфинале[уреди | уреди извор]

14 август
19:00
Извештај Ангола  79 – 69  Тунис    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 16-13, 19-16, 21-17, 23-23
14 август
21:30
Извештај Камерун  61 – 68  Брег на Слоновата Коска    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 13-11, 10-20, 24-15, 14-22

Трето место[уреди | уреди извор]

15 август
17:30
Извештај Тунис  83 – 68  Камерун    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 22-13, 18-18, 16-19, 27-18

Финале[уреди | уреди извор]

15 август
20:00
Извештај Ангола  82 – 72  Брег на Слоновата Коска    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 15-19, 19-16, 24-19, 24-18

Класификациона фаза[уреди | уреди извор]

5-8 место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Fifth place
             
  ЦАР 80  
  Мали 74  
 
      ЦАР 71
    Нигерија 80
Seventh place
  Нигерија 76   Мали  63
  Сенегал 58     Сенегал  74
14 август
14:00
Извештај ЦАР  80 – 74  Мали    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 20-18, 8-17, 13-18, 39-21
14 август
19:00
Извештај Нигерија  76 – 58  Сенегал    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 16-19, 28-12, 15-9, 17-18
15 август
12:30
Извештај Мали  63 – 74  Сенегал    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 13-26, 17-12, 17-20, 16-16
15 август
15:00
Извештај ЦАР  71 – 80  Нигерија    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 15-24, 18-23, 16-18, 22-15

9-12 место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Ninth place
             
  Мароко 62  
  Египет 88  
 
      Египет 75
    Руанда 78
Eleventh place
 [[File:{{{flag alias-1977}}}|22x20px|border |alt=|link=]] Либија 77   Мароко  76
  Руанда 80    [[File:{{{flag alias-1977}}}|22x20px|border |alt=|link=]] Либија  80
13 август
16:30
Извештај Египет  88 – 62  Мароко    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 21-17, 24-8, 16-18, 27-19
13 август
19:00
Извештај Либија  77 – 80  Руанда    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 25-18, 18-22, 19-23, 15-17
14 август
16:30
Извештај Руанда  78 – 75  Египет    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 27-22, 12-19, 23-22, 16-12
14 август
19:00
Извештај Либија  80 – 76  Мароко    Арена Сулиман Ад-Дарат, Бенгази
Четвртини: 23-18, 19-20, 23-15, 15-23

13-16 место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Thirteenth place
             
  Јужна Африка 67  
  Мозамбик 69  
 
      Мозамбик 61
    Зелен ’Рт 94
Fifteenth place
  Конго 63   Јужна Африка  81
  Зелен ’Рт 100     Конго  65
9 август
11:30
Извештај Јужна Африка  67 – 69  Мозамбик    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 5-17, 19-17, 23-18, 20-17
9 август
14:00
Извештај Конго  63 – 100  Зелен ’Рт    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 15-19, 12-14, 10-33, 26-34
10 август
11:30
Извештај Јужна Африка  81 – 65  Конго    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 19-16, 26-5, 18-24, 18-20
10 август
14:00
Извештај Мозамбик  61 – 94  Зелен ’Рт    Арена Африканска унија, Триполи
Четвртини: 17-21, 18-20, 7-35, 19-18

Табела[уреди | уреди извор]

Квалификуван за СПК 2010
Место Екипа Рекорд
1  Ангола 9 - 0
2  Брег на Слоновата Коска 5 - 4
3  Тунис 6 - 3
4  Камерун 4 - 5
5  Нигерија 7 - 2
6  ЦАР 4 - 5
7  Сенегал 5 - 4
8  Мали 4 - 5
9  Руанда 5 - 3
10  Египет 2 - 6
11  Либија 3 - 5
12  Мароко 3 - 5
13  Зелен ’Рт 3 - 2
14  Мозамбик 1 - 4
15  ЈАР 1 - 4
16  Конго 0 - 5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]