Африканско првенство во кошарка 1987

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинТунис
Датуми17 декември - 27 декември
Тимови(од 40 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Централноафриканска Република (2-ри титула)
MVPЦентралноафриканска Република Frédéric Goporo
1985
1989 >

Африканско првенство во кошарка 1987 — 14-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Тунис од 19 декември - 28 декември година. На ова првенство учество зеле 10 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Централноафриканска Република.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група Б

 Ангола
 Мали
 Нигерија
 Тунис

 Алжир
 Централноафриканска Република
 Брег на Слоновата Коска
 Египет
 Сенегал

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Ангола 6 3 3 0 237 187 +50
 Мали 4 3 1 2 213 227 -14
 Тунис 4 3 1 2 214 218 -4
 Нигерија 4 3 1 2 202 234 -32
 Мали 85–75  Тунис
 Тунис 79–64  Нигерија
 Ангола 81–60  Мали
 Ангола 69–60  Тунис
 Нигерија 71–68  Мали
 Ангола 87–67  Нигерија

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Централноафриканска Република 8 4 4 0 310 258 +52
 Египет 7 4 3 1 318 299 +19
 Сенегал 6 4 2 2 273 284 -11
 Брег на Слоновата Коска 5 4 1 3 293 298 -5
 Алжир
4 4 0 4 260 315 -55
 Брег на Слоновата Коска 87–63  Алжир
 Египет 76–69  Сенегал
 Алжир 79–91  Египет
 Брег на Слоновата Коска 68–84  Централноафриканска Република
 Сенегал 57–71  Централноафриканска Република
 Египет 71–66  Брег на Слоновата Коска
 Централноафриканска Република 70–53  Алжир
 Брег на Слоновата Коска 72–80  Сенегал
 Централноафриканска Република 85–80  Египет
 Сенегал 67–65  Алжир

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
26 декември 1987
  Ангола 77  
  Египет 83  
 
27 декември 1987
      Египет 87
    Central African Rep. 94
Трето место
26 декември 1987 27 декември 1987
  Central African Rep. 74   Ангола  73
  Мали 73     Мали  71
 Тунис 78–76  Сенегал
 Брег на Слоновата Коска 89–77  Нигерија

Табела[уреди | уреди извор]

 Централноафриканска Република се квалификува за ЛОИ 1988
Место Репрезентација Рекорд
Gold medal africa.svg  Централноафриканска Република 6–0
Silver medal africa.svg  Египет 4–2
Bronze medal africa.svg  Ангола 4–1
4  Мали 1–4
5  Тунис 2–2
6  Сенегал 2–3
7  Брег на Слоновата Коска 2–3
8  Нигерија 1–3
8  Алжир 0–4

Награди[уреди | уреди извор]

 Африканско првенство во кошарка 1987 

Централноафриканска Република
2-ра титула
МВП
Централноафриканска Република Фредерик ГопороGoporo

Надворешни врски[уреди | уреди извор]